REKLAM ALANI

Fıstık yiyen sevgilisini öptü, öldü!

Tarih: 12.6.16 Kategori: , ,
Ağır fıstık alerjisi olan Kanadalı genç kadın, az önce mutfakta fıstık ezmesi yediğini bilmediği sevgilisiyle öpüştükten sonra şoka girip can verdi! Uzmanlar, gıdalardaki alerjenlerin, yiyen kişinin tükürüğünde 4 saate kadar kalabileceğini belirtiyor
Kanada'da 2012 yılında yaşanan, ancak genç kızın acılı annesinin, alerjik insanları bilinçlendirme arzusuyla ilk kez anlattığı olay şöyle gelişti:

20 yaşındaki Myriam Ducre-Lemay, kısa bir süre önce tanıştığı erkek arkadaşıyla bir partide eğlendikten sonra, geceyi geçirmek üzere onun evine gitti. Myriam'in ciddi fıstık alerjisi olduğunu bilmeyen genç adam, gece bir ara kalkıp fıstık ezmeli sandviç yedi ve tekrar yattı. Myriam'in de, erkek arkadaşının fıstık ezmesi yediğinden haberi yoktu.

ÖPÜŞÜRLERKEN ŞOKA GİRDİ
Sevgililer bunun ardından öpüşmeye başlayınca genç kadın bir anda şoka girdi. Erkek arkadaşı her ne kadar paniği çabuk atlatıp ambulans çağırdıysa da Myriam Ducre-Lemay, kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.

ALERJİK ŞOK İĞNESİ YANINDA YOKTU
Myriam, alerjik şok ihtimaline karşı sürekli yanında bulundurması gereken adrenalin iğnesini (epipen) o gece yanına almamıştı.

AYNI ACIYI KİMSE YAŞAMASIN DİYE...
Genç kadının annesi Micheline Ducre, Journal De Quebec gazetesine içini döktü ve olayı ilk kez kamuoyuyla paylaştı. Yaşadığı büyük acıyı başka kimsenin yaşamaması için, alerjik kişileri bilinçlendirmeyi amaçlayan anne, "Kızım daha birkaç gün önce aşık olduğunu söylemişti bana. Gözlerini hiç bu kadar ışıl ışıl görmemiştim. Kızımın o gece şoka girdikten sonra fıstık alerjisi olduğunu söyleme fırsatı bile olmamış. Alerjisi olan herkes iğnesini mutlaka yanında taşımalı" dedi.

4 SAATE KADAR TÜKÜRÜKTE KALABİLİYOR
Uzmanlar, gıdalardaki alerjen maddelerin, tüketildikten 4 saat sonra bile insanın tükürüğünde kalabileceğini söylüyor.
Doktorlar, alerjik insanlara, "Etrafınızdaki insanlara gıda alerjiniz olduğunu ve yanınızda alerjik şok iğnesi bulundurduğunuzu söyleyip, 'Gerektiğinde bana yardım edin' deyin" şeklinde tavsiyede bulunuyor.
kaynak:ahaber

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön