REKLAM ALANI

O ilde kırmızı alarm

Tarih: 15.6.16 Kategori: , ,
Balıkesir'de büyükbaş hayvanların ani ölümleri sonucunda kırmızı alarm verildi. Dursunbey ilçesine bağlı mahallede meydana gelen hayvan ölümleri ile ilgili yapılan araştırmada ölümlere neden olan virüsün şarbon olduğu saptandı.

Edinilen bilgiye göre, Dursunbey ilçesine bağlı Hamzacık kırsal mahallesinde ani görülen büyükbaş hayvan ölümleri sonucunda panik yaşandı. Hamzacık Hayvan Kooperatifinde yaşanan ve toplamda 100 civarında büyükbaş hayvanın telef olduğu olayda numuneler alınarak incelemeye gönderildi.
Hamzacık Muhtarı Mustafa Bey, yaşanan hayvan ölümleri sonucunda çok üzgün olduklarını ve virüsten dolayı karantina uygulaması başlatıldığını söyledi.
Olayla ilgili olarak İhlas Haber Ajansı muhabirine bilgi veren Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar, "Köyde şarbon virüsünden kaynaklı hayvan ölümleri oldu. Karantina uygulaması ve aynı zamanda aşılama başlatıldı. Tüm önlemler alındı. 80 civarında hayvan telef oldu. Şarbon olduğu 3 ayrı laboratuvar tarafından tespit edildi. Hayvan girişi yasaklandı ve insanlara sirayet etmesi açısından gerekli ikazlar yapıldı" dedi.
Şarbon virüsünün insanlara geçmemesi için aşılama çalışması da yapıldığı öğrenilirken, karantina bölgesinin genişletilebileceği kaydedildi.

Şarbon Hastalığı Nedir? Şarbon Belirtileri

Şarbon, hastalık bulaşmış hayvanlar ya da hastalık bulaşmış hayvan ürünleri ile temas sonrası insanlara bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır.
Şarbon genellikle ot yiyen hayvanlarda sığır, koyun, keçi ve beygir gibi hayvanlara bakteriler ile bulaşmış toprak aracılığı ile geçer.
Dünya genelinde her yıl 20 -100 bin insanda şarbon hastalığı görüldüğü hakkında bilgiler vardır.
Türkiye'de bölgesel olarak görülen şarbon enfeksiyonu sıklığı giderek azalmaktadır.
kaynak:posta

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön