REKLAM ALANI

Gaziantep'te Belirsizlik Var

Tarih: 11.7.17 Kategori: , , ,
Gaziantep’te herkes 1 Ağustos'ta amacından saptığı gerekçesiyle geçen yıl kaldırılan TEDES uygulamasının başlayacağını beklerken, TEDES’in 1 Ağustos’ta devreye girmeyeceğinin bilgisine ulaşıldı. Gaziantep Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, TEDES için şehir içinde çalışmaların devam ettiğini TEDES’in ne zaman devreye gireceği konusunda kesin bir tarihin olmadığını açıkladı.
Amacından saptığı gerekçesiyle geçen yıl kaldırılan TEDES uygulamasının Gaziantep'te 1 Ağustos'ta başlanacağı yönünde çıkan haberler üzerine kamuoyu 1 Ağustos’a yöneldi.  Herkes 1 Ağustos’a kilitlenirken, TEDES’in ne zaman devreye gireceği ise belli değil.

Gaziantep Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, “Şu an için kesin bir tarih söylemek mümkün değil. Uygulama hakkında belediyenin çalışmaları devam ediyor. Konun birinci muhatabı Emniyet değil, Büyükşehir Belediyesi’dir. Ben TEDES’in 1 Ağustos’a devreye gireceğini zannetmiyorum. Alt yapı çalışmaları devam ediyor” dedi.
Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Amirliği TEDES konusunda yapılan bir açıklama, Gaziantep basını tarafından da haberleştirilince herkes TEDES’in 1 Ağustos’ta devreye gireceğine inandı. İşin öyle olmadığı Emniyet Müdürü Erhan Gülveren tarafından açıklandı.

TARİH VERMEK YANLIŞ OLUR
Gülveren, “Daha önce TEDES olarak başlatılan uygulama EDS adıyla yeniden hayata geçiyor. Uygulama, HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasında kat etmiş olduğu mesafe ve süre bilgilerinden araçların ortalama hızlarının tespit edilerek yasada belirtilen hız limitleriyle karşılaştırılmasını amaçlıyor. Bunun için alt yapı çalışmaları sürüyor. Çalışmaların ne zaman biteceği ise kesin değil. Onun için tarih vermek yanlış olur” ifadelerini kullandı.

KESİLEN CEZALAR NEREYE?
Elektronik Denetleme Sistemi TEDES, kaldırılmadan önce 19 belediye uygulamaya almıştı. TEDES için başvuran belediye sayısının 130 olduğu öğrenilirken, TEDES'i yeni usul ve mevzuatlara göre yenileyen İstanbul ve Konya'da uygulama 1 Temmuz'da yeniden başladı. Gaziantep'te ise hazırlıklar devam ediyor.  Şehir içinde trafiğin düzenlenmesi, mal ve can kaybının önlenmesi, hız ve ışık ihlalinin önüne geçilmesi gibi amaçlarla kurulan TEDES'te kesilen cezaların yüzde 70'i Hazine'ye yüzde 30'u ise belediyelere gidiyor.

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön