REKLAM ALANI

Gaziantep'in hava kirliliği alarm veriyor!

Tarih: 26.10.17 Kategori: , , ,
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Gaziantep’in hava kirliliği kırmızı alarm veriyor. Verilere göre Gaziantep Avrupa’nın ve Türkiye’nin en kirli havasına sahip çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Gaziantep’in hava kirliliği kırmızı alarm veriyor. Verilere göre Gaziantep Avrupa’nın ve Türkiye’nin en kirli havasına sahip çıktı. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa’da hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilk 10 şehirden sekizinin Türkiye’de yer aldığını açıkladı. Avrupa’nın havası en kirli şehirleri sırasıyla Batman, Hakkari, Gaziantep, Bosna Hersek, Tuzla, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta olarak belirlendi.

Dünya'da her yıl 7 milyondan fazla insanın hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanırken hava kirliliğinin Avrupa’da da her yıl yaklaşık 400 bin kişinin erken ölümüne yol açtığı bildirildi. Interpress’in Dünya Sağlık Örgütü verilerinden derlediği bilgilere göre Türkiye genelinde Çankırı ilimizin hava kirliliği limitinin altında değerlere sahip olduğu görüldü.

Hava Kirliliği ile ilgili yılbaşından bu yana medyada 27 binden fazla haber çıkarken hava kirliliğine en fazla ulaşım, tarım, enerji santralleri, endüstri ve evlerdeki günlük kullanımların sebep olduğu kaydedildi.

GAZİANTEP 3. SIRADA

Dünya Sağlık Örgütü’nün çapı 2,5 mikron ve altında olan partikül madde hesabına dayanarak yaptığı çalışmaya göre dünyanın en kirli şehirleri Hindistan ve Çin’de yer alırken Avrupa’da hava kirliliği dendiğinde ise Türkiye’deki şehirlerin ön plana çıktığı görüldü. Avrupa’da hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilk 10 şehirden sekizinin Türkiye’de yer aldığı belirlenirken Avrupa’da hava kirliliğinin en yoğun olduğu şehrin Makedonya’daki Tetevo olduğu saptandı. Avrupa’nın havası en kirli şehirleri sırası ile Batman, Hakkari, Gaziantep, Bosna Hersek’ten Tuzla, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta olarak belirlenirken, ilk 10 şehrin 8 tanesinin Türkiye’den olması dikkat çekti.(megahaber27)

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön