REKLAM ALANI

Gaziantep'te Hancağız Barajı zehir saçıyor!

Tarih: 5.11.17 Kategori: , , , , ,
Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde Nizip Çayı üzerinde inşa edilen Hancağız Barajı, zehir saçmaya devam ediyor. Hancağız Barajı’nın yapım amacı, bölgedeki toprakların sulanmasıydı; fakat baraj zamanla adeta zehir saçan bir bataklığa dönüştü.

10 kilometre uzaklıkta bulunan Hancağız Barajı, bölgedeki toprakların sulanması amacıyla yapılmıştı. Toprakların sulama ihtiyacını karşılaması beklenen baraj, yıllar içerisinde bataklığa dönüştü.

Bölge halkından edindiğimiz bilgilere göre, sanayi kuruluşlarının kimyasal atıkları, barajı adeta zehir saçan bir bataklık haline getirdi. Toprakların sulanması bir yana, geçmişte göçmen kuşların duraklarından biri olan ve balıkların da tutulduğu barajda şimdi hiçbir canlı yaşayamıyor.

“CANLI OLARAK YAŞAYAN HER ŞEYİ YOK EDİYOR”

Konuyla ilgili Gaziantep Mega Haber’e konuşan AK Parti Nizip Belediye Meclis Üyesi Ömer Kılıçparlar, 15 köyün coğrafik yerleşkesini etkileyen ‘Hancağız bataklığında’ canlı olarak yaşayan her şeyin yok olduğunu söyledi. Kılıçparlar, “Baraj havzası ekili fıstık bahçelerini kurutuyor, çevreye yayılan kimyasal atıkların kötü kokuları insanların sağlığını etkiliyor. Bataklıktan su içen hayvanlar ölüyor; fakat bu sorun henüz çözülebilmiş değil” dedi.

2 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLMUŞTU
Hancağız Barajı’ndaki su pompalama ünitesinde 2012 yılında bir patlama meydana gelmiş, olayda 2 kişi hayatını kaybetmişti. Patlamadan sonra baraj gövdesinin zarar görme ihtimaline karşı yakın köyler boşaltılmıştı. Kimyasal atıklara bağlı olarak oluşan metan gazı sıkışmasından kaynaklanan patlamada, basıncın etkisiyle ünitedeki 1 ton ağırlığındaki jeneratör bile parçalanmıştı.(megahaber27)

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön