REKLAM ALANI

Gaziantepliler bu habere çok sevinecek

Tarih: 15.1.19 Kategori: , , , ,
Geçtiğimiz yıl su fiyatlarını yüzde 15 oranında indiren Büyükşehir Belediyesi, dün yapılan meclis toplantısında fiyatları yüzde 12 daha ucuzlatma kararı aldı. CHP’liler ise suya yüzde 40 oranında indirim yapılmasını istedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dün yapılan toplantısında 42 madde görüşüldü. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, GASKİ’nin faaliyetler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Görüşülen 36 madde oybirliği ile kabul edilirken, denetim komisyonu seçimi de yapıldı.

GİZLİ OYLAMA İLE BELİRLENDİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz yılın hesaplarının incelenmesi için Denetim Komisyonu oluşturuldu. Gizli oylama ile yapılan seçimde Gülhan Dinç, Salih Uğur, Ümmü Gülsüm Avcı, Bekir Aksoy ve Cuma Altınbaş denetim komisyonuna seçildiler.

HÜSEYİN SÖNMEZLER: SIFIR ENERJİ OLACAK

Şubat ayının başından itibaren yapılan indirimle birlikte Türkiye’de en ucuz suyu içen 9’uncu şehir olacaklarını belirten GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, “Gaziantep Türkiye’nin en büyük 6. şehri. Su fiyatı 1 Şubat itibari ile yüzde 10 indirim olduğu zaman fiyat olarak Türkiye’de 9. Sırada olacağız. Biz en pahalı sulardayken bakın Ankara’da fiyat 7.13, bizim fiyatımız ise 4.13. bizim şu andaki maiyetimizle sattığımız fiyat aynı. Biz mal ettiğimiz fiyata veriyoruz. Bu maliyetle içerisinde de Türkiye’de atık su maliyetini de en az su kanalizasyon müdürlüklerinden biriyiz. Bizim Düzbağ Barajı bittiğinde sıfır enerji olacak. Mersin şu anda 4,51, Adana 4,53 bizim fiyatımızda 4,16. Gaziantep Türkiye’nin altıncı büyük şehri su fiyatı Şubat ayı başından itibaren 9’uncu sıraya gerileyeceğiz. Biz 2014 yılından bugüne kadar daha önceden ödenmemiş elektrik faturalarını da ödemek zorunda kaldık. Aynı zamanda ilçelerden gelen elektrik borçlarıyla birlikte 250 milyon kadar bir borç ödedik. Çok yüksek bir borcun altından kalktık. Son yıllarda yaptığımız projelerle Gaziantep’in gücüne güç kattık” diye konuştu.

FATMA ŞAHİN: BÜYÜK BİR EMEK VAR

Düzbağ projesi başta olmak üzere farklı çalışmalarla büyük bir emek sarf edildiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GASKİ çalışanlarına teşekkür etti. Şahin, “Şimdi burada büyük bir emek var. Teknik emek var. Proje ekibi öyle büyük bir iş yaptı ki bunu söylemeden geçmek olmaz. Bu iş yetişmiş beşeri sermaye işi. GASKİ’mizin tüm ekibine çok teşekkür ediyorum. İkincisi bu kaynağa bütçe üretmek en önemlisiydi. Bu noktada da sayın cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. Çok büyük bir devlet yatırımını bir belediye yatırımını devlet yatırımına dönüştürmüş ve iki yıllık bütçemizi tek başımıza fonlamış oluyor hükümetimiz. İşte bunu da çok iyi görmemiz gerekiyor. 1 yılda su fiyatını 4’te 1 aşağı çekiyoruz. Birinci %15, ikinci %12 indirim yaparak Türkiye’de dokuzuncu sıraya geriliyoruz. Bu konuda bütün meclisimize her bir kardeşimize çok teşekkür ediyorum. Her dönemin akılda kalan büyük işleri vardır. Bu dönemde bizim yaptığımız en önemli işlerden biridir bu” dedi.

MEHMET SUCU: BU İNDİRİM KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAZ

Su fiyatlarındaki yüzde 12’lik indirimi CHP’liler yetersiz buldu. CHP’li Meclis üyesi Mehmet Sucu; “Bu su gelirken özellikle bu suyun son döneminde kente indirim getireceğini söylemiştiniz. Bizde sabır etmiştik ama bugün geldiğimiz noktada biz bunları göremedik. Bize zaman zaman veriler verdiniz ama biz doğrulamadık bu verileri. Vatandaşlar bize şikayetlerle geldiler ve biz inceledik. Ocak 2018’de %15 indirim yapmıştık. En son bir vatandaş bana su faturası getirdi ve 46 lira fatura ödediğini söylüyor. 6

ton suya 34 TL fatura ödemiş. Yani baktığımızda 5,66. Biz 4,6 ile başladığımız su Ocak ayında yani %25 zamlanmış. Ben elimde vatandaşın bana verdiği faturaya göre konuşuyorum. Biz hep söylüyoruz bu pahalı suya bir çözüm bulmalıyız. Bölgenin ve Türkiye’nin en pahalı suyunu içiyoruz ve yüzde 10’luk bir indirimin kimseye fayda sağlamayacağını söylemiştik ve 4 defa indirim önergesi vermemize rağmen reddedildi. Bu yüzde 10’lar ile olmuyor. Bizim bu konuda size tekrar yüzde 40 indirim yapmanız konusunda önergemiz var. Lütfen vatandaşın feryadına kulak verin. 0 ile 500 TL arası dar gelirli vatandaşlarımıza suyun ücretsiz olmasını öneriyoruz. 620 abonenin kullanmış olduğu pahalı suyu yüzde 40 indirim yapılmasını öneriyoruz. Çünkü yaptığımız indirim 2 ay sonra tekrar aynı noktaya geliyor” şeklinde bir konuşma yaptı.

OSMAN TOPRAK: SUCU’YU KINIYORUM

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak ise CHP Meclis üyesi Mehmet Sucu’nun yaptığı konuşmaya tepki gösterdi. Toprak, “Mehmet Sucu’ya Gaski Genel Kurulu’nun su indirimini gündeme alarak olağanüstü toplantı yapılması için teşekkür etmesini bekliyordum. Bundan çok uzun zaman önce değil 10 yıl önce Gaziantep CHP’li bir belediye başkanı tarafından yönetilirken Türkiye’nin en pahalı suyunu içerken Gaski Genel Müdürü burda 15-20 dakikadır Gaski’nin son yıllardaki hizmetlerini anlatıyor. Ve bunun üzerine de su maliyetinin yüksek olmasına rağmen 2018 yılının başında %15 ve 2019’un başında %10’luk bir indirimle Türkiye’nin en kaliteli suyunu kendi çapındaki illerden ç ok daha ucuza mal ettiğini göre göre hala muhalefet ediyor olmasını anlamış değilim. Sayın Sucu’nun teşekkür etmesini beklerken itirazların geliyor olmasını da özellikle kınıyorum. Sizde ticaretle uğraşıyorsunuz her malın bir girdisi vardır. Gaski kaçak kayıp maliyetlerini yüzde 34’lere düşürmüş. Vatandaşımızın kullanmadığı suyun bedelleri vatandaşlarımızdan alınıyordu bunları artık vatandaşlarımıza yansıtmıyoruz. Gönül ister ki suyu çok daha ucuz fiyata verelim ama gerçekçi olmamız gerekiyor. Her şeyin bir maliyeti var” dedi.

RIDVAN FADILOĞLU: MEMLEKETE KÖTÜLÜK EDERİZ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise, su fiyatları belirlenirken yatırımların da dikkate alınmasını istedi. Fadıloğlu, “Gaziantep’te yapılan yatırımların hepsini üst üste koyduğumuzda ve uzun bir mesafeden geldiğinden dolayı burada zaten genel müdürümüz söyledi kar maksadı gütmüyoruz ama bu işin optimumum noktası neyse o fiyattan vermeye çalışıyoruz. Şimdi fiyatı aşağı çekip te yarın yatırım yapamazsa ne yapacağız. Bizim burada yatırım yapmamız için bunun optimum noktada hareket etmemiz lazım. Daha fazla iskonto istemekten çok daha kaliteli su ve daha kaliteli hizmeti nasıl getirebileceğiz bunu yapmamız lazım. İleriye yönelik Gaziantep kadar planlaması yapılan daha başka bir yer olmadı. İnsanlar artık kalite arıyor. Bu kalitenin de bir bedeli var. Biz bunu optimum noktanın altına indiğimiz takdirde biz bu memlekete kötülük ederiz. Aksi halde hizmet kalitesi düşer ve hizmet götüreceğimiz yerlere götüremeyiz” şeklinde konuştu.

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön