REKLAM ALANI

Dünyadaki En İyi İlaç

Tarih: 11.1.11 Kategori: ,
Ulaşımı en kolay ilaç aspirinin düzenli alınması durumunda çok pahalı ilaçlarla önüne geçilmeye çalışılan en ürkütücü hastalık kanseri frenlediği ortaya çıktı.

25 bin 570 hastanın katıldığı araştırmalarda kansere yakalanma oranının yüzde 21 azaldığı belirtildi.

İngiliz sağlık dergisi Lancet’te yayınlanan bir araştırma tıp dünyasında büyük heyecan yarattı. Yayınlanan makalede aspirinin beş yıl boyunca düzenli alınması durumunda kansere yakalanma riskini yüzde 21 azalttığı açıklandı.

Toplam 25 bin 270 hastanın katıldığı araştırmada hergün çeyrek aspirin (75 mg) alan insanların kansere daha az yakalandığı ve kanser ölümlerinin büyük ölçüde azaldığı belirtildi. Kanser ölüm oranlarının 5 yıl boyunca düzenli olarak aspirin tüketenlerde yüzde 34, mide ve mesane kanserinden ölen hastaların yüzde 54 oranında azaldığı açıklandı. Oxford Üniversitesi’nde görevli Profesör Peter Rothwell’in önderliğindeki ekip 40 yaşın üzerindeki insanların düzenli olarak aspirin almasını tavsiye etti.

Aşırı aspirin tüketiminin ileri yaşlarda mide kanamasına neden olduğunu belirten Rothwell “Eldeki yeni bulgular mide kanaması riskini gölgede bırakıyor” dedi.

Dünyadaki en iyi ilaç

Yaşları 40 ile 45 arasında değişen hastaları inceleyen bilim adamları 20 yıl boyunca tüketilen aspirinin prostat kanseri yüzünden ölenleri yüzde 10, akciğer kanseri yüzünden ölenleri yüzde 30, mesane kanseri yüzünden ölenleri yüzde 40 ve özofagus kanserinden ölenleri yüzde 60 oranında azalttığını belirtti. Rothwell, pankreas, mide ve beyin kanseri oranlarının tespit edilemediğini açıkladı.

Uzmanlar aspirinin yüksek dozda değil düzenli olarak tüketilmesinin sağlığa faydası olacağını açıkladı. Daha önce yapılan araştırmalarda kalp rahatsızlıkları ve kalp krizine iyi geldiği ortaya çıkan aspirin için East Anglia Üniversitesi’nden profesör Alastair Watson “Dünya üzerindeki en iyi ilaç” yorumunu yaptı.

Bakterilerin en önemli ilaçlarından penisilinin direnci de yıllar içinde azaldı

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön