REKLAM ALANI

Saç Renginizi Koruyun!

Tarih: 29.1.11 Kategori: , , , ,

Yaz aylarında etkisini artıran güneş ışınlarına karşı saç renginizi nasıl korumalısınız? İşte size kolayca uglulayabileceğiniz birkaç öneri.


Yaz denince ilk akla gelen şeyler Güneş ve sudur. Yazın eğlenceli kısmını oluşturan bu ögeler ne yazık ki boyalı saçlarda büyük tahribata neden olurlar. Sudaki klorun ve şampuanların saç boyasına olan kötü etkilerinin yanı sıra yaz aylarında klor içermeyen doğal suların dahi saç boyasına olumsuz etkileri vardır. UV ışınları ise saç boyası ile çoktan hassaslaşmış olan saç protein yapısını bozar. Bu olumsuz etkileri azaltmak için saçları güneşten korumak ve çok sıkça yıkamamak çare olabilir. Ancak kumsalda ya da güneş altında bulunmanız gereken yerlerdeyseniz saç renginizi nasıl korumalısınız? İşte size birkaç öneri.
Saç renginizi koruyun!Şampuansız Şaç Temizliği
Kérastase stil danışmanı Ashley Javier, eğer saç temizliğinde şampuan kullanılmayacaksa bunun yerine saç kremi ve ılık su ile saçların temizlenebileceğini söylüyor. Saç kremleri şampuanda alıştığınız temizlik hissini vermeyebilir ancak içerdiği yumuşatıcılar sayesinde kuru ve yıpranmış saçlarınızın nem oranını dengeleyecek ve saç boyanızın akmasını engelleyecektir.
Javier, saç rengini korumada daha iyi sonuç verdiği için özellikle besleyici içeriğe sahip saç kremlerini öneriyor. Şampuan kullanacağınız günlerde ise mümkün olduğunca az köpüren ve kısa durulama süresi gerektiren ürünleri tercih etmenizde fayda var.
Şampuan kullanmayacağınız günlerde ise saçınızı su ile temas ettirmemek en etkili çözümlerden biri. Yağ emici özelliğe sahip saç pudralarının etkisini hafife almayın. Bunun yanında bebek pudraları ile temizlik de aynı etkiyi yaratarak saçlarınıza canlılık getirecektir.
Saç Boyasını Koruyucu Şampuan ve Saç Kremi Kullanın
Şaç renginizi korumak ve sıkça saçnızı boyamamak için kullandığınız şampuan ve saç kremimin saç boyasını koruyucu özellikler barındırması gerekmektedir. UV filtreli şampuanlar saçınızı güneş ışınlarından koruyarak bakım sağlaken, saç kremleri ise saç boyanızdaki renk pigmentlerini geliştirici bir etki yaratırlar. Davines şaç boyası uzmanı Naomi Knights, saçların güneş ışınlarının etkisiyle sararmaya ve solmaya eğilimli olduklarını söylüyor ve bunu önlemek için kesinlikle şaç rengine uygun, UV filtreli şampuanlar ve saç kremleri kullanılmasını öneriyor.
Profesyonel Keratin Protein Bakımı Yaptırın
Saçın neredeyse tamamnı keratinden ve lifsel proteinlerden oluşur. Saça uygulanan boya ise saçı oluşturan keratin yapısında zayıflamalara neden olarak saçın güneş, su ve kötü hava koşulları gibi dış etkenlere karşı korumasını azaltır.
Bu nedenle boya sonrasında saça profesyonel bir keratin bakımı uygulatmak, boyadan yıpranan saçları dış etkenlere karşı güçlendirir. Keratin protein bakımı saçınızı güneşin olumsuz etkilerine karşı korur ve saçınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olur.
Güneş Koruma Faktörlü Sprey Saç Kremleri Kullanın
Yoğun güneş ışığına maruz kalınan yerlerde tüm saçları gölgeleyecek geniş bir şapka takmak en iyi koruma yöntelerinden biridir. Bunun yanında nemlendirici etkiye sahip, UVA ve UVB filtreli sprey saç kremleri de saçı korumaya yardımcı olurlar.

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön