REKLAM ALANI

Gaziantep'te güvenlik tedbirleri en üst seviyede...

Tarih: 19.10.16 Kategori: , ,
Gaziantep Emniyeti’nde IŞİD’in uçak kaçırabileceği ve sabotaj eylemi yapabileceği istihbaratı üzerine kırmızı alarm verildi. Havaalanı başta olmak üzere, halkın yoğun olarak bulunduğu otogar, üniversite, kamu kurumları ve AVM’ler güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkartıldı.

Suriye'nin Türkiye sınırının terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla TSK tarafından başlatılan sınır ötesi operasyonlarıyla birlikte Gaziantep çok sayıda saldırı tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Emniyet Genel Müdürlüğü MİT’ten gelen istihbarat notuna dayanarak, Gaziantep, İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir'de IŞİD kaynaklı uçak kaçırma ve sabotaj eylemi olabileceği konusunda il emniyet müdürlüklerine uyarıda bulundu.

GENİŞ GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI

Şehrimizde önceki gün gerçekleştirilen bombalı terör saldırısının ardından kentte adeta kırmızı alarm verildi. Teröristlerin hedef seçebilecekleri noktalara yoğunlaşan yetkililer, özellikle vatandaşların toplu halde bulundukları yerlerde güvenliği üst seviyeye çıkarırken, bu kapsamda etkin tedbirler aldı. Havaalanı başta olmak üzere, halkın yoğun olarak bulunduğu otogar, üniversite, kamu kurumları ve AVM’ler güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkartıldı.

MİT 81 İL EMNİYETİNİ UYARDI

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) gönderdiği istihbarat notu üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), IŞİD'in Türkiye'ye yönelik eylem planladığını belirterek, 81 il emniyetini uyardı. "Acil" kodlu ve 12 Ekim tarihli yazıda; eylem düzenlenmesi riskinin yüksek olduğu iller İstanbul, Gaziantep, Ankara, Antalya ve İzmir olarak sıralandı. IŞİD'in 2016 Aralık ayı içerisinde açılması planlanan Avrasya Tüneli'nin hedefleri arasında olduğu belirtilen yazıda, "örgütün Türk Havacılık sektörüyle ilgili saldırı gerçekleştirme arayışı içerisinde olduğu, ticari uçaklara bıçak, jilet ve benzeri kesici aletler veya elektronik aletlerin içerisine gizlenmiş patlayıcı madde sokmayı planladığı yönünde istihbari bilgiler elde edilmiştir" denildi.

GAZİANTEP VE İSTANBUL HEDEFTE

Gaziantep'te önceki gün IŞİD operasyonunda 2 canlı bombanın kendini patlatması istihbaratı doğruladı. TSK'nın ÖSO ile birlikte düzenlediği Fırat Kalkanı Harekâtında IŞİD'in elindeki bölgeleri kaybetmesine misilleme olarak Türkiye'de saldırı planladığı belirtildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 il emniyet müdürlüğüne gönderdiği yazıda, MİT'in uyarılarına dikkat çekerek şöyle dedi: "MİT, DEAŞ terör örgütünün ülkemiz genelinde toplu taşıma altyapısına yönelik eylem tehdidinin son dönemde arttığı, bu bakımda metro, otobüs ve istasyonları deniz araçları, köprü geçişleri, otogarlar havaalanları gibi hedef alınması halinde önemli ekonomik sosyal olumsuzluklara-kayıplara sebebiyet verebilecek ulaştırma altyapısına yönelik saldırılar planladığı, özellikle İstanbul, Gaziantep, Ankara, Antalya ve İzmir illerinde bulunan bu yerlerin yüksek saldırı riski taşıdığı, ayrıca 2016 Aralık ayı içerisinde açılması planlanan Avrasya Tüneli'nin de terör örgütlerinin eylem hedefleri arasında olduğu..."

TÜM GÜVENLİK GÜÇLERİ UYARILDI

MİT'in bu iki yazısına atıf yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, illere şu talimatı verdi: "Bu doğrultuda bilhasa belirtilen yerlerde görev yapan özel güvenlik görevlileri başta olmak üzere tüm özel güvenlik görevlilerinin daha dikkatli ve duyarlı görev yapmaları yönünde uyarılmaları ve sorumlu rütbeli personel tarafından da konunun bizzat takip edilmesi hususunda gereğini rica ederim"
kaynak:pusula

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön