REKLAM ALANI

Araban Ovası'ndaki binlerce kişiye iş umudu

Tarih: 5.6.17 Kategori: , , , , ,
Güneydoğu'nun tahıl ambarı olarak görülen Araban Ovası'nda yetiştirilen sarımsak ve firik hasadının başlamasıyla, bölgedeki 15-20 bin civarında mevsimlik tarım işçisi iş imkanı buluyor.

Araban Ovası'nın bereketli toprakları ile birlikte Güneydoğu'nun tahıl ambarı olarak görülürken, bölgede buğday, arpa, mısır, mercimek ve nohut gibi ürünlerin yanı sıra son derece kaliteli sarımsak üretimi de hızla yayılmaya başladı. Makarnalık sert buğday olarak bilinen firik ve sarımsak hasatlarının başlaması, binlerce kişinin geçici iş umudu oluyor. Sarımsak hasadı ve firik yapımı ile birlikte bölgede 15-20 bin kişi mevsimlik işçi olarak istihdam ediliyor. Bölgedeki arazileri gezen Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, bu yıl 40 bin dönüm arazide ekili olan sarımsaktan 50-55 bin ton, 4 bin dönüm arazide ekili bulunan firikte ise 2 bin ton hasat beklediklerini kaydetti.

Yüksek rekoltenin üreticileri ve geçici mevsimlik işçileri sevindirdiğini belirten Doğan, "Sarımsak ve firik ekim, dikim ve hasat döneminde ilçe merkezi, ilçeye bağlı kırsal mahalleler ile çevre il, ilçe ve köylerinden Araban Ovasına işçiler akın ediyor.

Özellikle hasat döneminde çalışmak için ilçeye günlük geliş gidiş yapan kadın ve erkekler de dahil olmak üzere yaklaşık 15-20 bin civarında mevsimlik tarım işçisine de iş imkanı sağlanıyor. İşçiler sabah saat 7’de iş başı yaparak akşam saat 17.00'e kadar çalışıyor. Sarımsak işçilerine günlük yevmiye 35 TL’den, firik işçilerine de 100 TL’den üreticiler tarafından ödenir. İşçilere günlük yevmiyeleri günlük olarak, iş bitiminde peşin olarak ödenir. Bölge ve ilçe ekonomisine katkı sağlayan ödemelerle işçiler ise aile ekonomilerine destek oluyor" dedi.

Öte yandan üreticiler ise hasattan memnun olmalarına rağmen yeterli sayıda işçi bulamadıklarını ifade etti.

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön