REKLAM ALANI

Almanların 18 Yılda Yapamadığını Türkler 8 Ayda Yaptı

Tarih: 16.3.15 Kategori: ,
Alman Metro Group’tan ‘Real’ marketlerini satın alan Beğendik grubu, 12 hipermarket ile faaliyet gösteren zinciri, Türkiye pazarına girdiği 1997 yılından beri ilk kez kâra geçirdi


Bundan sekiz ay önce Alman Metro Group’tan Real marketlerini satın alan Beğendik grubu, şirketi Türkiye pazarına girdiği 1997 yılından beri ilk kez kara geçirdi. 
Beğendik İcra Kurulu Başkanı ve Real Genel Müdürü Hacı Beğendik, Real’i satın alma kararlarıyla ilgili olarak, “Bir tarafta Beğendik’i yeni mağazalar açarak büyütürken, diğer tarafta bünyemize uygun, fazla zinciri olmayan bir satın alma kararı verdik. Bu noktada Real fırsatı önümüze çıktı, uzun görüşmeler sonucunda Alman Metro Grup’la ortak bir noktada anlaşarak satın almayı gerçekleştirdik” dedi.

57 noktaya ulaştı

Satın almadan sonra Real’i daha dinamik bir yapıya kavuşturmak için çalışmalara başladıklarını belirten Beğendik, “Çünkü satın aldığımızda şirket zarardaydı. İkinci aydan itibaren kara geçirdik. Ek maliyet ve giderleri dengeledik, bunun sonucunda da Real 1997 yılından bu yana, ilk defa bizim yönetimimizde Eylül 2014 itibariyle kara geçti ve sürdürülebilir kara ulaştı” diye konuştu.

Şu anda 45’i Beğendik, 12’si Real olmak üzere 57 mağazaları bulunduğunu kaydeden Beğendik, şu bilgileri verdi: “Haziran başında da Real’in Gebze Center’da mağazası açılacak ve 12 olan Real mağaza sayısı 13’e çıkacak. 2015 yılının ilk yarısında bir zincir daha satın alma planımız var. Şu an sektörün 4. büyük perakendecisiyiz. Bu arada her yıl bir önceki yıla göre yüzde 50 büyüme hedefimiz olduğunu ve bunu bugüne kadar tutturduğumuzu belirtmek isterim. 2020 yılında 10 milyar TL ciro ile Türkiye’nin en büyük perakende zinciri olmayı, dünyada da ilk 100 içerisine girmeyi hedefliyoruz.”

Ciroyu 150 milyondan 1.5 milyar TL’ye çıkardı

Hacı Beğendik, uzun yıllar perakende sektöründe faaliyet uğraşan bir ailenin dördüncü kuşak temsilcisi. Üniversite eğitimini ABD’de yapan Beğendik, öncelikle ekonomi ve finans, ardından da sanat eğitimi almış. 2001 yılında Türkiye’ye dönen Beğendik, göreve başladıktan sonra mağaza konseptlerini değiştirmiş. Beğendik o dönemi şöyle anlatıyor: “Beğendik Komşu diye daha küçük ölçekli mağaza konseptini oluşturduk ve mağaza sayımızı 14’e çıkardık. Şirkette tüm yetki ve sorumluluğu 2009 yılında üstlendim. Beğendik markasıyla ilgili algı ve beklenti araştırmaları yaptırdık, bu araştırmalar neticesinde bir iş planı oluşturduk. Ve 2020 yılına yönelik bir hedef koyduk. O dönem 150 milyon TL olan ciromuz, 2014 yılı sonunda konsolide de Real dahil 1.5 milyar TL’ye çıktı.”

Yeni satın alma peşinde

Beğendik grubu şimdilerde yeni bir satın alma peşinde. Hacı Beğendik, “2014 yılında yapmış olduğumuz satın almanın ardından, 2015 yılı için de bir satın alma planımız bulunuyor. Şu an çok mağazalı olmayan ve yapı olarak bize çok uygun olacağını düşündüğümüz bir zincirle görüşme halindeyiz” dedi.
Ayrıca, İstanbul’da mağaza açmak için uygun lokasyonları araştırdıklarını belirten Beğendik, “Şu an iki lokasyonla görüşme halindeyiz. Tabi İzmir ve Eskişehir’de radarımızda olan öncelikli şehirler arasında” diye konuştu.

‘Oyuncu sayısı azalacak’

2015 yılından itibaren oyunun kurallarının bir miktar değişeceğini söyleyen Hacı Beğendik, şöyle devam etti: “Perakende sektöründe özellikle zincir marketlerde rekabetin sadece fiyat odaklı olduğunu görüyoruz. Herkes en ucuzunun kendisi olduğu iddiasında. Doğal olarak sektörde oyuncu sayısının azalacağını düşünüyoruz. Sektörde konsolidasyonu şart görüyor ve üç yıl içinde bazı taşların yerine oturacağını öngörüyoruz. Perakende sektöründe bir çok fırsat ortaya çıkacak ve bu dönemi iyi yönetebilen şirketler kazançlı çıkacak.” Milliyet

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön