REKLAM ALANI

1 Haziran'dan Sonra Önemli Değişiklik

Tarih: 25.5.15 Kategori: , ,
Başta sürücüler olmak üzere
78 milyonu yakından ilgilendiren trafik
sigortasında, ödenecek maddi hasardan
vefat tazminatının hesaplanmasına
kadar sigortanın tüm şartları değiştirildi.
Yeni uygulama 1 Hazirandan itibaren başlıyor.
TRAFİK sigortasında bugüne kadar bildiklerinizi
unutun. Sigortanın kapsamından maddi hasara,
vefat tazminatına kadar trafik sigortasının
genel şartlarında; başta sürücüler olmak üzere
78 milyonu yakından ilgilendiren
önemli değişiklikler yapıldı. Daha açık bir anlatımla, trafik sigortasının şartları yeniden yazıldı. Yeni uygulama, 15 gün sonra, yani 1 Haziran başlıyor.
Peki, neler değişti ve bu değişiklikler vatandaşı nasıl etkileyecek? Anlatacağım ama önce, trafik sigortasının şartlarının neden değiştiğine kısaca değineyim.
Son yıllarda ölümlü trafik kazalarında, ödenecek vefat tazminatı konusunda; mahkemelerin farklı hesaplamalar yapması, yargının sürücü kusurlu da olsa yakınlarına tazminat ödenir şeklinde farklı kararlar vermesi, kendilerine hasar aracısı adı verilen birtakım kişiler nedeniyle vatandaşın hak ettiği tazminatı alamaması nedeniyle bugün, trafik sigortasında tüketici mağdur, sigorta şirketleri de ciddi zarar eder hale geldi. Bir süredir yaşanan bu karmaşa, artık trafik sigortasında yeni bir yasal düzenleme yapılmasını gerektiriyordu ve düzenleme yapıldı.
Gelelim, nelerin değiştiğine. Öncelikle sigorta şirketlerinin trafik kazası sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına ödeyecekleri vefat tazminatının hesaplanmasına belli standart getirildi ve hesaplamanın nasıl yapılacağının şartları açıklandı. Artık, ödenecek tazminat mahkemeden mahkemeye ve kişiden kişiye değişmeyecek. Bununla birlikte kusurlu sürücünün vefatı halinde yakınları sigorta şirketinden tazminat talep edemeyecek.
Yeni düzenlemede uzun süredir tartışma konusu olan alkollü araç kullanımına da açıklık getirildi. Buna göre, yasal sınırın üzerinde alkollü araç kullanılması ve alkol kullanmaması gereken kişilerin alkollü kazaya karışması halinde trafik sigortasından tazminat ödenmeyecek. Bu durumda karşı tarafa verilen zarar, sigortalıdan hukuk yoluyla talep (rücu) edilecek.
Önemli değişikliklerden biri de hasarlı araçların onarımında eşdeğer yedek parça kullanılmasına yönelik yapıldı. Daha açık bir anlatımla, 1 Hazirandan itibaren artık hasarlı araçların onarımında sigorta şirketleri, eşdeğer yedek parça kullanabilecek. Öyle ki, hasar halinde parçanın onarımı yapılamıyorsa ve o parçanın eşdeğeri de yoksa ancak bu şartlarda orijinal parça takılacak.
FİYATA ETKİSİ NE OLACAK?
Peki, bu değişiklikler ne anlama geliyor? Eminim, Bunlar sigortanın primlerini etkileyecek mi? diye soracaksınız. Öncelikle, vefat tazminatının hesaplamasına standart geleceği için mahkemelere gitmeye gerek kalmayacağı gibi, farklı hesaplamalar da olmayacak. Sigorta şirketleri kime, ne ödeyeceğini bilecek. Tüketiciyi zarara uğratan hasar aracılarına da artık ihtiyaç duyulmayacak. Açıkça söyleyeyim, bu değişiklikler uygulanırsa, bundan sonra trafik sigortasının fiyatı da geçmiş senelerde olduğu gibi fahiş boyutlarda artmayacaktır. 
Ancak şunu da belirteyim, özellikle vefat tazminatının hesaplanmasındaki yeni düzenlemenin yargıya iyi anlatılması ve yargı cephesinin de bu genel şartlara uygun hareket etmesi gerekir.
Trafik sigortasında neler değişti?
Terör eylemleri nedeniyle oluşan hasarlar sigortadan karşılanmayacak.
Kaza ile ilgili belgelerin tesliminden 8 işgünü içinde sigorta şirketi hasarı ödemek zorunda.
Yasal sınırın üzerinde alkollü araç kullanımında oluşacak hasar sigortadan karşılanmayacak.
Uyuşturucu madde kullanımı durumunda oluşan kazalar sigorta kapsamına girmeyecek.
Trafik sigortasından sağlık giderleri karşılanmayacak, tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek. Tedavi sonrası sakatlık durumunda sigorta devreye girecek.
Sigorta şirketi hasarlı aracın onarımında eşdeğer yedek parça kullanabilecek.
Kaza tarihine göre model yılı 3 yılı geçmeyen araçların onarımında yedek parçanın tamiri mümkün değilse orijinal parça kullanılacak. 
Sigorta şirketinin onayı dışında orijinal parça kullanılırsa şirket sorumlu olmayacak.
Tüketici isterse kaza sonrası aracındaki değer kaybını talep edebilecek.
Sigortalı aracını istediği serviste tamir ettirebilecek. 
Tüketici, pert aracın kendisinde kalmasını isterse aracın piyasa değeri ile pert değeri arasındaki fark sigortalıya ödenecek. 
Kısmi onarımlarda yedek parçaları sigorta şirketi tedarik edebilecek.

Vefat tazminatında önemli değişiklik

Tazminatlar belli standartlara göre hesaplanacak. 
Sürücünün kusurlu olduğu durumlarda yakınları sigortadan vefat tazminatı talep edemeyecek.
Tazminat talebinde ölen kişi esas alınacak.
Vefat tazminatı toplu para olarak ödenecek.
Tazminatlar Hazine Müsteşarlığının hazırladığı Türkiye Hayat Tablosuna göre hesaplanacak.
Hesaplamada ölen kişinin vergilendirilmiş geliri, yoksa asgari ücret dikkate alınacak.

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön