REKLAM ALANI

Şehit dedesinden duygulandıran karar

Tarih: 18.8.15 Kategori: , , , , , ,
'Bize toplanan yardım paralarını fakir öğrencilerin eğitiminde kullanacağız'

Mardin'de şehit düşen jandarma komando er 20 yaşındaki Barış Akkabak'ın dedesi Ramazan Akkabak, kendileri için toplanan yardım parasını, evlatlık verilen torunları ve fakir öğrencilerin eğitimi için kullanacağını söyledi.

Annesi Kadriye Akkabak'ı kanser hastalığı nedeniyle kaybeden Barış Akkabak 4 yaşındayken, kardeşleri 1.5 yaşındaki Ferhat ve 6 aylık Onur'la babası Cevdet Erdem tarafından cami avlusuna terk edildi. Köylüler, durumu çocukların dedesine bildirince üç kardeşe  dede 78 yaşındaki Ramazan ve anneanne Havva Akkabak sahip çıktı. Ferhat ve Onur başka ailelere evlatlık verilirken, Barış'ı dedesi ve anneannesi büyüttü.

Yaşantısı yokluk içinde geçen Barış, ortaokuldan sonra eğitimine devam etmedi. Önce çobanlık yapan, daha sonra alüminyum doğrama işinde çalışan Barış Akkabak, geçen haziran ayında vatani görevini yapmak için silah altına alındı. Manisa Kırkağaç'ta acemi eğitimini komando olarak tamamlayan Akkabak, usta birliği için Mardin'in Midyat İlçesi'ne gönderildi.


Akkabak, 1 Ağustos'ta askeri aracın geçişi sırasında terör örgütü PKK mensuplarınca yola döşenen mayının patlaması sonucu şehit düştü. Barış Akkabak'ın cenazesi 2 Ağustos'ta memleketi Serik İlçesi Kozan Mahallesi'nde toprağa verildi. Hem annelik hem de babalık yaptığı torununun cenaze törenine yamalı şalvarı, yırtık gömlek, eskimiş şapka ve ayakkabıyla katılan Ramazan Akkabak'ın durumunu haberlerden görenler, yardım kampanyası başlattı. Türkiye'nin çeşitli illerinin yanı sıra yurtdışından da dede Ramazan Akkabak için açılan yardım hesabına para yatırıldı.

YARDIM PARALARI EVLATLIK TORUNLAR VE FAKİR ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNE

Kendisine ve eşine aylık ödenen 293 lira yaşlılık maaşıyla yaşamını sürdüren Ramazan Akkabak, yardım hesabına yatırılan paraya hiç dokunmadığını söyledi. Hesapta ne kadar para olduğuna dair bilgisi olmadığını da aktaran Akkabak, "Bu parayı evlatlık verilen Barış'ın kardeşlerinin eğitimi için kullanacağım. Ayrıca Gebiz bölgesinde okuyan fakir öğrencilere de yardım yapacağım. Allah devletimize zarar vermesin. Devletin verdiği yaşlılık  aylığı bana yeter. Başka bir şey istemem" dedi.

Torununun 16 gün önce şehit düştüğünü anlatan Akkabak, olayın acısını halen yaşadığını söyledi. Ziyarete gelenlerin desteğiyle moral bulduğunu aktaran Ramazan Akkabak, "Gerek köy sakinleri gerekse dışardan gelen insanlar bize moral ve destek veriyor. Onların bu desteğiyle ayakta duruyoruz" diye konuştu.

Her gün torununun mezarını ziyaret ettiğini ve dua okuduğunu da anlatan Ramazan Akkabak, "Torunumun adının yaşatılması için köy konağına bir tabela konulmasını istiyorum" dedi.

Kozan Mahalle Muhtarı Cafer Yıldırım ise Barış Akkabak'ın şehit olmasından sonra birliğindeki eşyalarının kendilerine teslim edildiğini söyledi. Gelen eşyalar arasında, bankamatik kartı, cep telefonu şarj aleti, giysiler olduğunu belirten Yıldırım, ayrıca Barış Akkabak'a ait banka hesabında da 62 TL bulunduğunu söyledi.
Kaynak:mynet

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön