REKLAM ALANI

Gaziantep, Bayır Bucak Türkmenler'i için seferber oldu

Tarih: 23.11.15 Kategori: , ,
Esad ve Rus güçlerinin saldırılarına maruz kalan Suriye'nin Türkiye sınırındaki Bayırbucak Türkmenleri için Gaziantep'te yürütülen girişimlerle, 2 saat içerisinde 17 TIR gıda ve ihtiyaç malzemesi yardımı toplandı. TIR'lar, düzenlenen törenle yola çıkartıldı.


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Ticaret Borsası ortaklaşa düzenledikleri bir yardım kampanyasıyla sıkıntı çeken Bayırbucak Türkmenleri için 14 TIR yardım malzemesini toplayarak yola çıkardı.Yardım TIR’larını İstasyon Meydan’ından yolcu etmen önce burada açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in duyarlı ve yardımsever bir şehir olduğunu söyledi.

Bu şehre olan inancının ve güvenin bir kat daha arttığını ifade eden Şahin, “İki saat içinde bu yardımlara ulaştık. Bu bağlamda çok önemli mesajlar veriyoruz” dedi.Millet olarak insanlık ve zenginlik anlamında önemli sınavlar verildiğini aktaran Şahin, “Bölge olarak çok önemli sınavlardan geçiyoruz. Bu konuda bütün dünyaya insanlık dersi verdik. Gelişmiş ülkeler ve AB’ye insanlık dersi verdik” dedi.Bayırbucak Türkmenlerin stratejik bir konuma sahip olduğunu dile getiren Başkan Şahin, buranın 1921 yılında teller ile ayrıldığını hatırlattı. Şimdi Bayırbucak Türkmenleri’nin buradan gitmesini isteyen güçlerin bulunduğunu ifade eden Şahin, bu oyunu bozacaklarını ve hep birlikte buna izin vermeyeceklerini kaydetti.Bölgeye barış gelmesi için çok çalıştıklarını belirten Şahin, “Bunu yaparken de nerede bir mağdur ve mazlum varsa onun yanında olmaya çalışıyoruz. Oradan mağdur olarak gelenlere insani yardımda bulunuyoruz. Herkese eşit derecede yaklaşıyoruz” diye konuştu.Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryaki ise Başkan Fatma Şahin’in kendisini aradığını ve acilen temel ihtiyaç malzemelerine ihtiyaç duyulduğunu söylediğini belirtti. Bunun üzerine hemen harekete geçtiğini ve birkaç işadamını aradığını belirten Tiryaki, 8 saat içinde 8 TIR yardım malzemesi topladıklarını kaydetti. Tiryaki, şuanda 10 TIR’ın yola çıktığını ve 4 TIR’ın birkaç gün içinde yola çıkacağını söyledi.Öte yandan, yardım TIR’larında makarna, un, bulgur, mercimek, yağ, pirinç, çocuk bezi ve malzemeleri gibi temel ihtiyaç malzemeleri ile çeşitli ev eşyalarının olduğu belirtildi.
kaynak:mynet

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön