REKLAM ALANI

GAZİANTEP’İN FAZI DÜŞTÜ, BİNLERCE İŞÇE İZNE GÖNDERİLİYOR

Tarih: 9.1.16 Kategori: ,
Gaziantep Ünaldı Sanayi Sitesinde 3 ündür devam eden elektrik kesintisi sebebiyle esnaf işçisini ücretli izne çıkarttı. Kesinti sebebiyle aldığı işleri yetiştirememekten dertli olan esnaf, yetkilerden yardım istedi.

Tekstil sanayi makinelerini düşük faz sebebiyle 3 gündür çalıştıramayan yüzlerce işletme, binlerce işçisini ücretli izne çıkartmak zorunda kalırken, esnaf enerji dağıtım şirketine isyan etti. Sanayi sitesinde tekstil atölyesi sahibi Mustafa Çokgüler, “3 gündür Ünaldı bölgesinde faz düşüklüğü sebebiyle kesinti yaşanıyor. 7-8 aydır yaşanan kısa süreli kesintilerden sonra en azından elektrikler geliyordu. Ancak son 3 gündür yüzlerce işletmenini olduğu saniyede elektrik yok. Bu yüzden çok ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Esnaf yatırım yapmış, işçi çalıştırıp istihdam sağlıyor. Her atölyede 20-30-50 hatta 100 personel çalıştıran firmalar var. 3 gündür bu insan boş boş bekliyorlar” dedi.

İŞÇİLER İZNE ÇIKARTILDI

Yaşanan faz düşüklüğü sebebiyle makinelerini çalıştıramayan esnafın çareyi işçisini ücretli izne çıkartmakta bulduğunu söyleyen Çokgüler, "Firma sahipleri işçisini mağdur etmemek için ücretli izne gönderiyor. Burada esnaf sıkıntılı. Yetkili insanlardan sıkıntının büyük olduğunu ve bu sıkıntı üzerinde durmalarını rica ediyoruz" diye konuştu. Sanayi Sitesinde perde üretimi yapan Eray Doğan ise “3 gündür çok ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Kesinti sebebiyle muhatap bulamıyoruz. 'Biz kaydı oluşturduk' diyorlar ancak 3 gündür 23 personelle rezil durumdayız. Üretim, sevkiyat yapamıyoruz. Günlük 14-15 bin TL zararımız var” diyerek kesintinin bir an önce giderilmesini istedi. Tekstil Atölyesi işleten İbrahim Yoldaş ise, “Son 3 gündür elektrik yok. Perşembe günü saat 16:00 da kesildi. Makineları faz düşüklüğü sebebiyle çalıştıramıyoruz. Biz termilli iş alıyoruz. Şuan sözümüzü tutamıyoruz. Şuan muhatapta bulamıyoruz. Her seferinde ihbar aldık diyorlar. Şahsen mürcaat edin diyorlar. Bu konuda çok mağduruz. Makinelerimiz çalışmıyor. İşçilerimiz soğukta bekliyor” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.
Sadece aydınlanmak için ampullerin çalıştığı sanayide, izne gidemeyen işçiler ise dondurucu soğukta makinelerinin başında elektrik gelmesini bekledi.
kaynak:megahaber27

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön