REKLAM ALANI

Gaziantep trafiğinde yeni dönem: TEDES faaliyete geçiyor

Tarih: 13.4.16 Kategori: , , ,
Trafik Denetim Sistemi(TEDES), 14 Nisan 2016 Perşembe günü(yarın) saat: 06.00'da Gaziantep'te de faaliyete geçecek. Bu tarihten sonra gerçekleşecek kırmızı ışık ve hız ihlallerine 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca ceza işlemi uygulanacak.


Trafik Denetim Sistemi(TEDES) 14 Nisan 2016 Perşembe günü saat: 06.00'da Gaziantep'te faaliyete geçecek.

“TEDES NEDİR?”

Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş sistemlerle trafik kural ihlallerinin izlenerek görüntülendiği ve tespit edildiği, bilgilerin toplandığı, trafik idari para cezası karar tutanağına dönüştürüldüğü ve "Trafik Elektronik Denetleme Sistemi" olarak adlandırılan ana izleme ve görüntüleme sistemidir. Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES);  Gaziantep ilinde 10 farklı sinyalize kavşakta Kırmızı ışık ve 6 adet bölünmüş yolda anlık ve koridor hız ihlal tespit sistemi şeklinde kurulmuştur. Kırmızı ışık ihlal tespit sistemlerinde kırmızı ışık yandıktan sonra geçen ve hız ihlali yapan araçların fotoğraf/video kaydı; hız ihlal tespit sistemlerinde ise belirlenen koridorlardaki giriş ve çıkış noktalarına yerleştirilen kameralar aracılığıyla koridorlardan geçiş yapan araçların fotoğraf kaydı alınarak, giriş-çıkış anlık hızı ve iki nokta arasındaki ortalama hızları hesaplanarak, hız ihlalleri tespit TEDES noktalarında bulunan ihlal tespit kameralarında ayrıca Plaka Tanıma Sistemi özelliği bulunmaktadır. Sistemin bulunduğu noktalardan geçen bütün araçların sorgulaması yapılarak, sistem sayesinde yakalamalı- hacizli, kayıp–çalıntı ve adli olaylara karışan araçlarda tespit edilebilmektedir.

“TEDES NASIL ÇALIŞIYOR”

TEDES; hız koridorlarının giriş ve çıkış noktalarına yerleştirilen kameralarla araçların fotoğraflarını çekerek plakaları, giriş ve çıkış zamanlarını kayıt altına almaktadır. Kaydedilen araçlara ait hızlar (HIZ = YOL / ZAMAN) formülüyle sistem tarafından Bununla birlikte koridor giriş ve çıkış noktalarında anlık ihlal tespit sistemi de bulunduğundan anlık hız ihlali yapan araçlara, araç cinsine göre tanımlanmış hız limitlerinin üzerinde seyreden araçlara Trafik İdari Para Cezası Karar tutanağı düzenlenmektedir.TEDES; Kırmızı ışık sisteminde kırmızı ışık yandıktan sonra olası kazaları en aza indirebilmek amacıyla 1500 ms koruma süresi belirlenmiştir. Bu süreyi aşan araçların fotoğraflarının ve video kaydının alınması ile cezai işlem uygulanmaktadır.

“TEDES SİSTEMİNİN KURULDUĞU YERLER”

-İpek Yolu üzeri Çimento Kavşağı ile Acarsan arası ( 2632.38 m.)

-İpekyolu üzeri Turgut Özal Köprülü Kavşağı ile Mezarlık arası ( 1171.51 m. )

-Basra yolu Kavşağı  ile Adliye arası ( 2579.00 m. )

-Abdulkadir Aksu Bulvarı üzeri Ata Kreş ile MNS kavşağı arası ( 1073.00 m. )

-Abdulkadir Konukoğlu Bulvarı üzeri Et Balık Kavşağı ile Köylü Garajı Kavşağı arası (859,54 m.)

-Üniversite Bulvarı Binevler - Doktorlar Kavşağı ile Bahçeşehir Kavşağı arası; (552.00 m.)

KIRMIZI IŞIK İHLAL TESPİT SİSTEMLERİ
-Başkarakol Kavşağı   -Grand Otel Kavşağı   -Yüksek Bina kavşağı   -Çetinkaya Kavşağı   -İller Bankası Kavşağı   -Sultana Tıp Merkezi Kavşağı   -Binevler Kavşağı   -Duisburg Kavşağı   -Otogar Kavşağı   -Basra Kavşağı
kaynak:megahaber27

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön