REKLAM ALANI

Kundaklama Kalça Çıkığına Neden Oluyor

Tarih: 9.1.11 Kategori: , ,


Kundaklama Kalça Çıkığına Neden Oluyor

Prof. Dr. Feyyaz Akyıldız, kalça çıkığı diye tanımlanan hastalığın erken tanı konulup tedavi edilmediği takdirde kalıcı sakatlıklara yol açabildiğini belirterek, Türkiye'de 100 kişiden 1'inde kalça çıkığı görüldüğünü söyledi.

Doğumsal kalça çıkığının muayene ile teşhis edilebildiği gibi muayene bulgusu olmadan da seyredebildiğini kaydeden Akyıldız, 1980'li yıllarda kalça ultrasonunun bulunmasının erken tanı ve teşhisi beraberinde getirdiğini belirtti.

Akyıldız, şu bilgileri verdi: "Ultrasonun devreye girmesiyle birlikte kalça çıkığında hiç muayene bulgusu olmayan formları tanımaya başladık. Böylece erken önlem almaya, hastalığı erken dönemde, hastaya zarar vermeden sorunsuz tedavi etmeye başladık. Aksi halde bu tür olgular 1 yaşında çıkık olarak karşımıza çakıyordu, ne zaman çocuk yürümeye başladı, hastalık aksama ile fark ediliyordu, tedavisi güçleşiyordu."

Kundak kullanan Ülkelerde çıkık yaygın

Türkiye'de kalça çıkığının her canlı doğumda yüzde 1-1.5 oranında görüldüğünü bildiren Feyyaz Akyıldız, "Kundak yapılan ülkelerde kalça çıkıklığı çok sık görülüyor. 1980'li yıllara kadar Japonya ve eski Yugoslavya'da kalça çıkığı görülme oranı yüzde 10'lar dolayındaydı, bu büyük bir rakamdı. Ancak kundağın terk edilmesi ve kalça ultrasonografisi uygulamasıyla bu ülkelerde görülme oranı neredeyse sıfıra indi" diye konuştu.

Ailede kalça çıkığı öyküsü bulunan, kundaklanan bebeklerin kalça çıkığında risk faktöründe olduğunu vurgulayan Feyyaz Akyıldız, şunları söyledi: "Ailede herhangi bir bireyde kalça çıkığı olması halinde yeni doğanda görülme sıklığı artıyor. Bebeğin kundaklanması görülme sıklığını artırıyor.

Yeni doğan bebeklere sıkı ve bacak, kalça hareketlerini engelleyen giysiler giydirilmemesi öneriyoruz. Bebeklerin doğal uyuma pozisyonları kalçaları ve bacakları iki yana devirdiği açık pozisyondur. Bu kalça gelişimi için ideal pozisyondur. Bizde çocuk uyanmasın diye iyice bağlarlar ama bunlar kalça gelişimi adına net saptanmış sakıncalı durumlar."

Türkiye'de batı bölgelerinde kundaklamanın terk edildiğini ve kalça çıkığı görülme oranının düştüğünü kaydeden Akyıldız, "Bizde geç vaka görülme oranı düştü, hastaları artık erken tedavi ediyoruz ama kırsal kesimde 1-2 yaşlarda hala yeni saptanmış hastalar geliyor. Kırsal kesimlerde kundaklama devam ediyor" dedi.

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön