REKLAM ALANI

Domuz gribi bu yıl Gaziantep’te 3 can aldı

Tarih: 26.1.16 Kategori: , , ,
domuz gribi gaziantepte 3 can aldıGaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 17 günden beri domuz gribi teşhisi ile tedavi gören Mehmet Keser’in (50) hayatını kaybetmesi ile birlikte Gaziantep’te bu yıl H1N1 virüsü iddiasıyla 3 kişi öldü.

Üç çocuk babası Mehmet Keser, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 17 günden beri H1N1 virüsü (Domuz Gribi) teşhisi ile tedavi görüyordu. Keser, İslahiye ilçesi Yeniceli (Kestel) köyünde, mezarına kireç dökülerek, dezenfekte edildikten sonra defnedilecek. Mehmet Keser’in hayatını kaybetmesi ile birlikte Gaziantep’te bu yıl H1N1 virüsü iddiasıyla 3 kişi öldü.

TEDAVİSİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ
Hayatın olağan akışı içinde her an herkese bulaşabilecek bu ölümcül hastalığın belirtileri halen Türkiye toplumu tarafından tam olarak bilinmiyor. Hastalık gribe benzediği için ilk zamanlarda gösterdiği belirtiler grip zannedilerek göz ardı edilmesine neden oluyor. Oysa ki; domuz gribi için erken teşhis ve tedavi önemli. Genel olarak solunum yoluyla bulaşan hastalıktan sakınmak için özellikle el hijyenine ve kalabalık ortamların havalandırılmasına dikkat etmek gerekiyor.

SON 50 YILIN EN ÖLÜMCÜL HASTALIĞI
Dünya Sağlık Örgütü tarafından "geniş çaplı salgın" olarak tanımlanan "İnfluenza H1N1" yani domuz gribi, son 50 yılın en önemli salgını olarak kabul ediliyor. 2009 yılının Mart ayında Meksika'da kitlesel bir salgına dönüşerek ortaya çıkan hastalık, domuzlarda görülen bir tür grip virüsünün genetik değişim geçirmesi nedeni ile "domuz gribi" adını almıştır. Salgın hastalık 2009 Mart'ından sonra Latin Amerika ve Amerika'nın ardından tüm dünyaya yayıldı.

 DOMUZ GRİBİNİN ÇOCUKLARDAKİ ACİL DURUM BELİRTİLERİ
- Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü

- Mavimsi cilt rengi

- Yeterince sıvı alamama

- Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe

- Huzursuzluk

- Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük

YETİŞKİNLERDEKİ ACİL DURUM BELİRTİLERİ
Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:

- Solunum güçlüğü veya nefes darlığı

- Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç

- Ani baş dönmesi

- Şiddetli bulantı ve kusma

Hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlara, hastalığın belirtileri görüldükten sonraki iki gün içerisinde doktor kontrolünde başlanması gerekiyor
kaynak:megahaber27

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön