REKLAM ALANI

Adliye Binası Çevresinde Çatışma

Tarih: 30.3.16 Kategori: , ,
Tuceli'de Valilik ve Adliye binasının girişindeki polis noktasına el bombası attıktan sonra ellerinde otomatik silah ve bombalarla içeriye girmeye çalışan 2 teröristten biri ölü ele geçirildi.

Kaçan diğer teröristin yakalanması için operasyon başlatılırken, öldürülen ve üzerinde iki silah ile el bombaları çıkan teröristin yasadışı DHKP-C'li Onur Polat olduğu belirlendi.

Tunceli'nin Atatürk Mahallesi'nde bulunan Tunceli Valiliği ile bitişiğindeki Adliye binasının girişine saat 08.40'da gelen DHKP-C'li 2 terörist, önce valilik ve adliye binasının güvenliğini sağlayan polis noktasına el bombası attıktan sonra, adliye binası giriş kapısına yöneldi.

Bu sırada bina güvenliğini sağlayan  güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma çıktı. Teröristlerden biri adliye binası önünde ölü ele geçirilirken, diğeri kaçtı. Saldırının ardından kaçan diğer teröristin yakalanması için kentte geniş çaplı operasyon başlatılırken, olay yerine çok sayıda polis ve jandarma özel harekat timi sevk edildi.

Tunceli Emniyet Müdürü Fahrettin Şen de saldırıdan kısa bir süre sonra bölgeye gelerek operasyonu bizzat yönetti. Çatışmanın ardından güvenlik güçleri bölgede olay yeri inceleme çalışması yaptı.

Tunceli Valisi Osman Kaymak da çatışmadan bir saat sonra valilik binasına gelerek incelemelerde bulundu. Çatışma nedeniyle valilik ve adliye binaları, giriş-çıkışlara kapatıldı.

VALİLİK AÇIKLAMASI: DHKP-C DAĞ KADROSUNDAN

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada olayda güvenlik güçlerinden ve halktan yaralanan kimsenin olmadığı belirtildi. Valilik açıklaması şöyle:

"30.03.2016 günü sabah saat 08.40 sıralarında Valiliğimiz ve Adliye binasına yönelik yapılan silahlı ve bombalı saldırı girişimi güvenlik güçlerimizin anından karşılık vermesi sonucu engellenmiş, 10.10.1990 İstanbul Ümraniye doğumlu, Nazimiye Büyükyurt nüfusuna kayıtlı, DHKP/C terör örgütü dağ kadrosundan olduğu değerlendirilen Onur Polat isimli şahıs etkisiz hale getirilmiştir. Şahıs üzerinde 1 adet tabanca, 1 adet uzun namlulu otomatik silah ve el bombaları ele geçirilmiştir. Güvenlik güçlerimiz ve halkımızdan olayda yaralanan olmamıştır. İlimiz terörist unsurlara yönelik düzenlenen operasyonlara devam edilmekte olup; güvenlik güçlerimiz bölge halkımızın da desteği ile huzur ve güvenliği sağlamak maksadıyla, ilimiz genelinde teröristlerle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir."

TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE SERBEST BIRAKILMIŞ

Tunceli’de valilik ve adliye binasına silah ve bomba ile girmek isterken çatışmada öldürülen DHKP/C’li Onur Polat  ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Polat’ın geçen yıl Tunceli’de DHKP/C’ye yönelik düzenlenen operasyonda 6 kişi ile birlikte gözaltına alındığı ve sevk edildiği mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı belirlendi.

KONTROL NOKTASINA YÜRÜYEREK GELMİŞ

Tunceli Emniyet Müdürlüğü ekipleri yaptıkları soruşturmada, ölü ele geçen Onur Polat’ın kentte bazı işyerlerinde çeşitli işlerde çalıştıktan sonra örgütün dağ kadrosuna katıldığını tespit etti.

DHKP/C’nin Tunceli kırsal alanında 10 kişilik bir grubunun bulunduğu tahmin edilirken, örgütün dağ kadrosunun ilk kez kentte eylem gerçekleştirdiği belirtildi. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Polat’ın kırsal alandan nasıl geldiği ve kimlerle irtibata geçtiğini tespit etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Mobese kameralarının incelenmesinde Polat’ın üzerinde uzun bir palto ile kontrol noktasına yürüyerek geldiği görüldü.

İKİNCİ TERÖRİST YOK

Bu arada terörist Onur Polat’ın, valilik ve adliye binasına düzenlenen saldırıda yalnız olduğu tespit edildi. İkinci saldırgan olduğu söylenen kişinin bölgede bulunan bir ATM’den para çektiği ve silah sesleri üzerine korkarak olay yerinden koşarak kaçan bir vatandaş olduğu ve olayla ilgili hiç bir bağlantısının olmadığı belirlendi.

KIZILDERE OLAYININ YILDÖNÜMÜNDE EYLEM YAPILMAK İSTENDİ

Emniyet yetkilileri, terör örgütünün dağ kadrosunun kent merkezindek ilk eylemini 30 Mart 1972’de meydana gelen Kızıldere olaylarının yıldönümünde yapmak istediklerini dikkat çekti.

Söz konusu olayda Mahir Çayan ve 9 arkadaşı, saklandıkları Tokat’ın Niksar ilçesi’ne bağlı Kızıldere Köyü’nde çatışmada ölü ele geçirilmişlerdi.
kaynak:mynet

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön