REKLAM ALANI

Karataş Köprülü Kavşak trafiğe açıldı

Tarih: 9.3.16 Kategori: , , ,
gaziantep Karataş Köprülü Kavşak trafiğe açıldı10 Haziran’da ilk kazmanın vurulduğu Karataş Köprülü Kavşak çalışmasında mutlu son. Karataş Köprülü Kavşak çalışması tamamlandı ve köprünün üst kısmı trafiğe açıldı.

Yapımında 836 adet halat kullanılan köprüde ayrıca, 146 bin metreküp hafriyat yapıldı. 40 metre genişliğinde 3 parçalı, 81 metre açıklığında olan tüm açıklık boyunca tek çekimde gerilerek yapılan köprünün üzerinde hem hafif raylı sistem hem de karayolu geçişi mümkün.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehri dört bir uçtan birbirine bağlayan ve kentin trafik yoğunluğunu büyük oradan azaltacak olan Karataş Köprülü Kavşak çalışmalarında sona yaklaştı. Köprünün üst tarafı trafiğe açılırken, alt tarafı da önümüzdeki günlerde trafiğe açılacak.

Gaziantep'teki trafik sorununu en aza indirmek için durmaksızın çalışmalarını sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda yapımına başladığı Karataş Köprülü Kavşak çalışmalarında sona geldi. Dün trafiğe açılan köprü, bu yolu kullanan sürücüler tarafından sevinçle karşılandı.

Trafik sorununun çözümünde büyük katkı sağlayacak olan kavşağın bir ucu Karataş mevkisiyle şehir merkezini, diğer ucu ise Yeşil Vadi tarafındaki 12 şeritli yol ile Burç Kavşağı'nı birleştirecek.

ART GERME SİSTEMİ
Kent merkezindeki trafik yükünü büyük ölçüde azaltacak olan ve önümüzdeki günlerde tamamlanması planlanan kavşağın yapım işinde diğer köprülerden farklı olarak art germe (yaylı halat sistemi) halatları kullanıldı. Karataş Köprülü Kavşak çalışmasında 2 bin 800 ton demir kullanıldı. 15 bin 250 m3 beton kullanılan kavşağa 10 bin metre de kazık imalatı yapıldı.

ALTYAPISI DA TAMAM
Yapımında 836 adet halat kullanılan köprüde ayrıca, 146 bin metreküp hafriyat yapıldı. 40 metre genişliğinde 3 parçalı, 81 metre açıklığında olan tüm açıklık boyunca tek çekimde gerilerek yapılan köprünün üzerinde hem hafif raylı sistem hem de karayolu geçişi mümkün olacak. Kavşakta, altyapı anlamında 580 metre içme suyu, bin 50 metre yağmur suyu ve kanal deplase edilerek altyapı imalatları da tamamlandı.

Bu Yazıyı Beğendinizmi?

Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr
Sayfa Başına Dön